Yabancı Diller Yüksekokulu

Metin Düzelti Birimi  (MEDUBIR)

Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde kurulan Metin Düzelti Birimi (MEDUBIR), Üniversitemiz akademisyenlerinin İngilizce olarak kaleme aldıkları makale, bildiri ve bunun gibi diğer bilimsel çalışmalarını dilbilgisi, anlatım, yazım, noktalama ve metin zenginleştirme yönlerinden denetlenmesi ve gerekli düzeltilerin yapılması amacıyla hizmet vermektedir.

Akademisyenlerimizin İngilizce yayın yapmakta olan dergilere gönderdiği bilimsel çalışmalarının cümle yapıları açısından ya da anlamda tutarlılık bakımından yetersiz bulunarak geri çevrilmesi sık karşılaşılan bir durumdur. MEDUBIR, bu metinlerde metin düzeltisi konusunda uzman öğretim elemanlarımız tarafından gerekli bulunan düzeltileri gerçekleştirmeyi, yayıncının metne bakarak metin yazarı ile ilgili deneyimsiz/yetersiz yazar izlenimi edinmesini engellemeyi hedefler.

MEDUBIR’in düzelti çalışmaları tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilecektir. “Microsoft Word” formatında dosyalar üzerinde yapılacak çalışmada düzelti pencereleri kullanılacak ve böylece yazarın yapılan düzeltileri görmesi mümkün olacağı gibi, sonraki çalışmaları için deneyimini arttırmasında fayda sağlayacaktır.

Yazarlar metinlerini Word dosyası olarak elektronik ortamda MEDUBIR’e iletecekler, sayfa sayısı belirlendikten sonra yazara ücretin ne olacağı bildirilecek, yazar Hizmet Talep Formunu doldurarak banka ödeme dekontu (kopyası) ile birlikte MEDUBIR’e ilettiği anda düzelti çalışmasına başlanacaktır. MEDUBIR’in yürüteceği düzelti çalışmaları Üniversitemizde görevli öğretim elemanlarımız tarafından yapılacağından, bu elemanlarımızın ders durumları, metnin içeriği ve ağırlığı gibi unsurlar düzeltinin yazara teslim süresinde belirleyici olsa da, prensip olarak 15 günün aşılmaması hedeflenecektir.

Ücretlendirme (2016 yılı için) : (Ankara Üniversitesi mensuplarına indirimlidir.)

Ücretlendirmede *1000 karakter (boşluksuz) = 1 sayfa olarak hesaplanacaktır. Farklı alanlara göre geçerli olacak ücretlendirme aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

  • Metindeki karakter sayısı hesaplanırken 1000 karakter altında kalan kısım 1000 karakter olarak hesaplanacaktır.
  • Hesaplama yapılırken dipnotlar da dahil edilecektir.
ALANLAR FİYAT (1 SAYFA / TL) Ankara Üniversitesi Mensuplarına
Sağlık Bilimleri (Tıp, Eczacılık, Veterinerlik vb.) ve  Hukuk 30 TL +KDV 18 TL + KDV
Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri 25 TL + KDV 15 TL + KDV

 

 

Metin Düzelti Birimi Sorumlumuz :

Okt. Pınar REİSOĞLU                                                                                  

İngilizce Okutmanı -Müdür Yardımcısı

Tel: 485 05 07 / 1247

e-posta : medubir@ankara.edu.tr

Düzelti hizmetinden yararlanmak için şu adımlar izlenmelidir:

  1. Düzelti yapılması istenen metin Microsoft Word formatında ve elektronik ortamda MEDUBIR’e iletilir, medubir@ankara.edu.tr
  2. MEDUBIR, sayfa sayısını belirledikten sonra yazarı ücret konusunda bilgilendirir,
  3. Yazar ekte bulunan “Hizmet Talep Formu”nun çıktısını alır, ıslak imzalı şekilde tarayıcıdan geçirerek banka ödeme dekontu (kopyası) ile birlikte MEDUBIR’e ait e-posta adresine iletir,

 

*Ziraat Bankası Kamu Girişimci Şube Bakanlıklar / Ankara

  Şube Kodu: 2532

  Hesap No :  50393777 – 5003

  IBAN =   TR 69 000 100 2532 5039 3777 5003 

 

*Alıcı bölümüne Yabancı Diller Yüksekokulu, Açıklama bölümüne mutlaka MEDUBIR ve yazarın adı-soyadının yazılması gerekmektedir.

4.  Düzelti çalışmasına başlanır.